CES 2024'te Tanıtılan Togg'un Yeni Modeli: T10F

Togg'un yeni modeli T10F, CES 2024'te sahneye çıkarak kullanıcılarına akıllı sürüş deneyimi ve yüksek performans vadediyor. Elektrikli araç teknolojisinin öncülerinden biri olan Togg, Türkiye'den başlayarak 2025 yılında Avrupa'da kullanıcılarla buluşacak.

Türkiye'nin otomotiv sektöründeki önemli oyuncularından biri olan Togg, Las Vegas'ta düzenlenen CES 2024 fuarında yeni modeli T10F'i tanıttı. İlk modeli T10X'i 2023 yılında yollara çıkaran şirket, ikinci modeli T10F'i 2025 yılında Türkiye'den başlayarak kullanıcılarla buluşturmayı planlıyor.

Togg T10F'in Öne Çıkan Özellikleri

Togg CEO'su Gürcan Karakaş, Togg'un standında yaptığı açılış sunumunda, T10F'in tasarımını güncelleyerek günümüz tasarım dinamiklerini yansıtan bir fastback olduğunu belirtti. Şirket, 27 Aralık 2019'da yapılan ön gösterimde tasarıma ilişkin ilk ipucunu vermiş ve bugün T10F'i tanıtarak kullanıcıların beğenisine sunmuştur.

T10F, C segmentindeki ilk akıllı cihazları T10X'in ardından, sedan kullanıcılarının beklentilerini karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Araç, 2025 yılında Türkiye'de kullanıcılara sunulacak ve küresel pazarlara açılmaya hazır olan dijital deneyim platformu ve temiz enerji çözümleri ile birlikte tanıtılmıştır.

Teknik Özellikler ve Donanım

Togg T10F, kullanıcıyı merkeze koyan akıllı yaşam çözümleriyle sürekli internet içinde olan ve uzaktan güncellemelerle sürekli gelişen bir cihazdır. 2025 yılı içinde Türkiye ve Avrupa pazarında kullanıcılarla buluşacak olan T10F, üç farklı teknik ve iki farklı donanım özelliği ile pazara çıkacak.

  • Güç ve Menzil: T10F, 160 kW / 217 beygir güç ve 350 Nm tork üreten RWD (arkadan itiş) özelliğine sahiptir. İki farklı batarya seçeneği ile 350+ ve 600 kilometreye varan menzil sunmaktadır.

  • Hız ve Performans: 0-100 kilometre/saat hızlanması 4,6 saniye olan çift motorlu AWD (dört çeker) versiyonu, 700 Nm tork üreterek 530 kilometreye varan bir menzil hedeflemektedir.

  • Batarya Kapasitesi: Standart menzilli modelde 52,4 kWh, uzun menzilli modelde ise 88,5 kWh batarya kapasitesine sahiptir.

  • V2L Teknolojisi: T10F, harici bir güç kaynağı olarak kullanılmasına olanak tanıyan cihazdan elektrikli aletlere enerji aktarımı (V2L) teknolojisine sahiptir.

Akıllı Sürüş ve Güvenlik Özellikleri

T10F, uzaktan güncellemelerle sürekli kendini yenileyebilen sürücü destek sistemleri sayesinde sürüş güvenliği ve konforunu üst seviyeye taşımaktadır. Euro NCAP programının tüm testlerinden en yüksek seviye olan 5 yıldızı alacak şekilde tasarlanan araç, şu özellikleri sunmaktadır:

  • Akıllı Adaptif Hız Sabitleyici: Trafik işareti algılama sistemiyle birlikte çalışan dur-kalk fonksiyonlu akıllı adaptif hız sabitleyici.

  • Şerit Takip Sistemi ve Şeritten Ayrılma İkazı: Akıllı şerit takip sistemi ve şeritten ayrılma ikazı gibi özellikler.

  • Yoğun Trafik Pilotu Asistanı: Kullanıcılar, 15 kilometre/saat hıza kadar olan yoğun trafikte ellerini direksiyondan ayırıp T10F'in kontrolünde ilerleyebilir.

  • Güvenlik Donanımları: 7 hava yastığı, dayanıklı ve sağlam altyapı.