Bankalararası Kart Merkezi (BKM)'nin, Yenilikçi "Ödeme İste" Özelliği Nedir? Nasıl Çalışır?

Günümüzde finansal işlemler hiç bu kadar kolay olmamıştı! Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından sunulan Ödeme İste özelliği, ödemelerinizi hızlandırmanın, kolaylaştırmanın ve güvenliğini sağlamanın yeni bir yolu. BKM Ödeme İste ile alacaklı ve borçlu arasındaki etkileşim anında gerçekleşir. Hızlı transferler, kullanıcıların ödeme taleplerine anında yanıt vermesini sağlar. FAST sistemiyle entegre olan bu hizmet, finansal işlemleri saniyeler içinde tamamlamanın kapılarını aralar.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM)'nin, Yenilikçi "Ödeme İste" Özelliği Nedir? Nasıl Çalışır?

Ödeme İste Sistemi Nedir?

Ödeme İste Sistemi, finansal etkileşimleri yönetmeyi amaçlayan önceden kullanılan bir altyapı sunarak kullanıcılara ödeme taleplerini rahatça gönderme ve takip etme imkanı sağlıyor. Bu sistem, bir ödeme sistemi veya ödeme aracı/kanalı değil; bunun yerine, finansal taleplerin daha etkili bir şekilde organize edilmesini sağlayan bir platformdur. 7 gün 24 saat esasına göre çalışan bu sistem, kullanıcılara sürekli erişim imkanı tanır.

FAST Sistemi’nde İleri Bir Adım:

Ödeme İste Sistemi, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sistemi’nde müşteri deneyimlerini geliştirmeyi hedefleyen bir inovasyon olarak öne çıkıyor. Bu sayede, alacaklı müşteriler, borçlu müşterilere hızlı ve pratik bir şekilde ödeme talep edebilirler. Sistem, finansal etkileşimleri anlık ve sürekli bir şekilde yöneterek kullanıcılarına daha güvenli bir dijital ödeme deneyimi sunar.

Nasıl Çalışır?:

İlk olarak oluşturulan Ödeme Talebi, tarafların ilgili hesaplarının bağlı olduğu Ödeme Hizmeti Sağlayıcılarının (ÖHS) kontrolleri ile gerçekleşiyor. Kişiler ya da kurumlar, ödeme talebi bilgisini anlık bildirim üzerinden alarak ödeme yapılmasına ilişkin yanıt verebiliyor. Verilen yanıta bağlı olarak ödeme tetiklenirken, uygun olan ödeme sistemine yönlendiriliyor. 

Ödeme İste sürecinin başlatılabilmesi için gereken Borçlu bilgileri, Borçlu tarafından hesap bilgisi (Ad Soyad, IBAN) olarak paylaşılabiliyor. Bunun yanında söz konusu bilgilerin TR Karekod veya Kolay Adres şeklinde de paylaşılması da mümkün. 

Başlangıçta da belirttiğimiz üzere Ödeme İste akışları, Havale veya FAST Sistemi ödemeleri için kullanılabilecek. Bu anlamda FAST sistemi üzerinden yapılacak ödemeler için FAST limitleri geçerli olacak. FAST ve Havale için sadece TL transfer gerçekleştirilebilecek. 

Ödeme İste katman servisinin müşterilere sunulması için mobil kanalın kullanılması zorunlu. Diğer kanalların kullanımı ise ödeme hizmeti sağlayıcılarının tercihine bırakılmış durumda. Mobil uygulama yüklü olmayan müşterilerde davet isteği göndermek ÖHS inisiyatifine bırakılıyor. 

Paylaşılan bilgilere göre; müşterilerin Ödeme İste’ye karşılık verdikleri yanıtın içeriği, onların yasal yükümlülüklerini değiştirmiyor. Örneğin, fatura ödemesine ilişkin bir Ödeme İste talebi alan borçlunun olumsuz yanıt vermesi, onun faturayı ödeme yükümlülüğünü ortadan kaldırmıyor. 

Son olarak TR Karekod ile başlatılan ödeme iste akışlarının, FAST TR Karekod Teknik İlke ve Kurallar Rehberi’nde belirlenen zorunlu üretime geçiş tarihleri gözetilerek desteklenmesi gerektiğini belirtelim.

Bankalararası Kart Merkezi'nin Ödeme İste özelliği, finansal işlemlerde dijital dönüşümü hızlandırmayı amaçlamaktadır. Kullanıcılar, bu yenilikçi hizmet ile finansal taleplerini daha etkili bir şekilde yönetebilir, ödemelerini hızlı ve güvenilir bir biçimde gerçekleştirebilirler. BKM, bu adımıyla dijital ödeme altyapısına katkıda bulunarak kullanıcılarına modern ve güvenilir bir finansal deneyim sunmaya devam etmektedir.

''Ödeme İste'' Hangi Bankalarda Çalışıyor? 

Paylaşılan bilgilere göre Ödeme İste kapsamında "Üretim Ortamında Olan Katılımcılar" şöyle sıralanıyor: 

  • Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası A.Ş.
  • Türkiye Halk Bankası A.Ş.
  • Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.
  • Akbank T.A.Ş.
  • Türkiye Garanti Bankası A.Ş.
  • Türkiye İş Bankası A.Ş.
  • Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.
  • QNB Finansbank A.Ş.
  • Denizbank A.Ş.
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş