Özdemir Asaf: Türk Edebiyatının Derin İzler Bırakan Şairi

Özdemir Asaf (11 Haziran 1923, Ankara - 28 Ocak 1981, İstanbul), Cumhuriyet dönemi Türk şairlerdendir.

Özdemir Asaf: Türk Edebiyatının Derin İzler Bırakan Şairi

Asıl adı Halit Özdemir'dir. Ankara Hacı Bayram'da doğmuş ve eğitimine Mustafa Kemal'in özel ilgisiyle Galatasaray Lisesi'nde devam etmiştir. Babası Mehmet Asaf Bey, Şûra-yı Devlet üyesi olarak tanınmıştır.

İlk Yıllar ve Soyadı Değişikliği

Babasını kaybettikten sonra İstanbul'da anneannesinin köşkünde yaşayan Halit, "Arun" soyadını almış ve Türk edebiyatına "Özdemir Özdem" adıyla giriş yapmıştır. Konuşmasındaki özgün özellikleriyle dikkat çekmiştir.

Eğitim ve Aile Hayatı

İstanbul Hukuk Fakültesi ve Gazetecilik Enstitüsü'ndeki eğitimini yarıda bırakan Halit, üniversite aşkı Sebahat Hanım ile evlenmiş ve Seda adında bir kızları olmuştur. Yuvarlak Masa Yayınları'nı kurarak "Dünya Kaçtı Gözüme" adlı ilk kitabını yayımlamıştır.

Özdemir Asaf ve ilk eşi Sabahat Hanım..

Sanat ve Aşk

Ünlü şiiri Lavinia'yı platonik aşkı Mevhibe Bayat için yazan şair, Türkiye'nin ilk kadın fotoğraf sanatçısı Yıldız Moran'la evlenmiştir. Bebek'te "Asaf'ın Yeri" adlı mekanı açarak sanat ve sosyal hayata katkı sağlamıştır.

Lavinia ( Mevhibe Mwziyet Beyat

Özdemir Asaf ve ikinci eşi Yıldız Moran

Son Günler ve Anılar

Beyin tümörü teşhisi konulan Halit Arun, hastanede geçirdiği son günlerinde karısı Yıldız, kızı Seda, ilk aşkı Sabahat ve Lavinia'sı Mevhibe tarafından yalnız bırakılmamıştır. Unutulmaz anıları ve eserleriyle şair, Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri olarak hatırlanmaktadır.