Türk Kimliğinin Savunucusu: Dr. Sadık Ahmet Kimdir?

Dr. Sadık Ahmet'in etkileyici yaşamı ve Batı Trakya Türkleri için verdiği hak mücadelesi! Türk kimliğini savunan lider, Yunanistan'da yaşanan zorluklara meydan okuyarak ardında unutulmaz bir bıraktı. Türklerin haklarına odaklanan bu hikaye, Dr. Sadık Ahmet'in mirasıyla dolu, unutulmaz bir anıdır.

Türk Kimliğinin Savunucusu: Dr. Sadık Ahmet Kimdir?

Dr. Sadık Ahmet: Bir Önderin Doğuşu

Dr. Sadık Ahmet, 7 Ocak 1947'de Gümülcine'nin Küçük Sirkeli köyünde dünyaya geldi. İlköğrenimini köyünde tamamladıktan sonra, Gümülcine'de ortaöğrenimini sürdürdü. Tıp eğitimini Ankara Üniversitesi'nde alarak, Batı Trakya Türklerinin yaşadığı sorunları yakından gözlemleme şansını elde etti.

Batı Trakya'da Çığır Açan Lider

1978'de tıp doktoru olarak mezun olduktan sonra, Gümülcine'ye dönerek hekimlik pratiğine başladı. Ancak, Batı Trakya Türklerinin karşılaştığı hak ihlallerine karşı duyarlılığı, onu mücadeleye sürükledi. 1985'te başlattığı imza kampanyası, onun cesaretini gösterirken, tutuklanmasına sebep oldu.

Ahmet, Batı Trakya Türklerine "Türk" diye hitap ettiği için 1990'da yine hapis cezasına çarptırıldı.

“Türk olmak suçsa, şunu tekrarlıyorum: Türk'üm ve öyle kalacağım”

Sadık Ahmet

Hapse girmeden önce, "Sadece Türk olduğum için hapse götürülüyorum. Eğer Türk olmak suçsa, şunu tekrarlıyorum: Türk'üm ve öyle kalacağım." şeklindeki en bilinen yorumlarından birini yapan Dr. Ahmet'in Gümülcine'de görülen mahkemesine binlerce kişi akın ederek, Ahmet'e destek için binanın dışında "Biz Türk'üz" sloganları attı.

1995 yılında kaleme aldığı “Batı Trakya’da Yaşayan Türk Toplumunun Şikayetleri ve İstekleri” adlı yazısında Sadık Ahmet şunların altını çizdi:

Batı Trakya Yunanistan’a bırakıldığı günden beri Yunan yönetimleri daima Türk toplumlarını kendileri için bir tehlike olarak gördü. Bu düşünceden hareket edilerek uygulanan politika şu 2 ana başlık altında toplanıyor. Birincisi; Türk toplumunu göçe zorlamak, ikincisi ise; Göç olmadığı takdirde asimile edebilmek.”

Hapisten Çıkış ve Siyasi Arenaya Adım

30 aylık hapis cezasını tamamladıktan sonra, mücadelesine milletvekili olarak devam etti. 1989'da Gümülcine milletvekili seçilerek, Batı Trakya Türklerini temsil eden ilk vekil oldu. Eğitim, kültür ve din alanındaki hakların gelişimine katkı sağladı.

  • Yunanistan, Sadık Ahmet'in seçilmesini engellemek için hem siyasi partilere hem de bağımsız adaylara yüzde 3’lük seçim barajı koydu.
  • Dr. Sadık Ahmet, Batı Trakya'da, Yunanistan devletinden 1970 ve 1980'ler boyunca baskı gören 150 bine yakın Müslüman-Türk halkının liderliğini üstlendi

DEB Partisi ve Ölümü

1991'de, Batı Trakya Türk Azınlığı'nı temsil eden ilk siyasi parti olan DEB Partisi'ni kurarak, mücadelesini daha geniş bir platforma taşıdı.

Sadık Ahmet “Batı Trakyada Yaşayan Türk Toplumunun Şikayetleri ve İstekleri” yazısını şu sözlerle bitirdi.

’’Batı Trakya Türk’ünün de doğup büyüdüğü yerde insanca yaşama hakkına, ırkına diline,dinine,gelenek ve göreneğine,eşit vatandaş gibi yaşamasına saygı duyulmasını istiyor ve bekliyoruz.’’

Lozan Barış Antlaşmasının 73.Yıldönümünde, 24 Temmuz 1995'te 48 yaşındayken şüpheli bir trafik kazası sonucunda hayata veda etmiş, kabri Yunanistan Gümülcine’ dedir.

 Ölümü, Batı Trakya Türkleri ve Türkiye'de büyük bir üzüntüye neden oldu.

Sadık Ahmet'in mezarı

Dr. Sadık Ahmet’in Filmi Şubat’ta Vizyonda

Bandırma Füze Kulübü, Barış Akarsu Merhaba ve Naim gibi filmleri yazmış Mert Dikmen’in senaryosunu üstlendiği Sadık Ahmet filminde Turgay Aydın başrolde oynuyor.

Hakan Yonat’ın yönettiği filmde Sadık Ahmet’in hayatı ve Batı Trakya Türkleri için verdiği mücadele anlatılıyor. Turgay Aydın, Sadık Ahmet’i canlandırırken, Erkan Can, Nur Fettahoğlu, Renan Bilek, Erkan Can, İlker Aksum, Burak Satıbol, Uğur Yücel, Suzan Kardeş ve Kızılcık Şerbeti’ndeki Fatih karakteriyle ünlenen Doğukan Güngör gibi ünlü oyuncular da filmde rol alıyor.

Sadık Ahmet’in filmi, 2 Şubat’ta sinemalarda olacak.

Filmin fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz!