Elon Musk'ın Roketleri Atmosferde Delik Açıyor

Yapılan araştırmaya göre Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX'in fırlattığı roketler atmosferde delik açarak zararlı ışınların dünyaya düşmesine neden oluyor.

Elon Musk'ın Roketleri Atmosferde Delik Açıyor

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu birçok ülke uydularını SpaceX ile uzaya gönderiyor. Yapılan bir araştırmaya göre; bu roket fırlatmaları sonrasında dünyamızı çevreleyen, zararlı ışın ve gazlardan koruyan atmosferin iyonosfer tabakasında geçici bir delik açıyor ve bu delikten dünyaya zararlı gaz ve ışınlar giriyor.

Atmosferde açılan bu delikler gökyüzünde kırmızı lekeler halinde görülüyor. Teksas'taki MacDonald gözlemevinde yapılan araştırmalarla ortaya çıkan bu durum bilim insanlarını korkuya düşürdü.

MacDonald gözlemevinde görevli gökbilimci Stephen Hummel, bu durumun ilk olarak 2023 Şubat ayında tespit edildiğini sonrasında bu gözlemlere önem verdiklerini duyurdu.

"Her ay 2 ila 5 tanesini görüyoruz" diyen Hummel, bu atmosferik olayların bir örneğini, Temmuz ayında SpaceX'in Kaliforniya'daki bir üsten Falcon 9 roketini fırlatmasının ardından gözlemlediğini belirtti.

Atmosfere Delik Açan İlk Kişi Elon Musk Değil

Boston Üniversitesi Uzay Fiziği Merkezi'nde kıdemli araştırma bilimcisi Jeffrey Baumgardner, bu durumun ilk defa görülmediğini ve bu olayların dünyaya çok da zarar vermediğini belirterek açılan deliklerin geçici olduğunu ifade etti.

Baumgardner, uzay çağının başlaması ve ilk roket fırlatmalarının yapıldığı günden beri atmosferde bu tarz delillerin oluştuğunu ve sonrasında kapandığını ifade ediyor olsa da uzay çalışmalarının başlamasından sonra artan küresel ısınmanın ve yaşanan iklim krizlerinin uzay araştırmaları ile alakasının olup olmadığı da büyük merak konusu.

Science Magazine'de paylaşılan bir araştırmaya göre, Mayıs 1973'te araştırmacılar, NASA'nın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden Satürn V Roketini fırlatmasının neden olduğu iyonosferde büyük ölçekli bir delik kaydettiler.

Bilimsel araştırmalara da bakıldığında roket fırlatmalarının atmosferde bir deformasyona neden olduğu ortada. Küresel ısınmanın hem roket fırlatmalarıyla hem de dünyamızı çevreleyen uydularla ne kadar etkisi olduğu da merak konusu.